Choroby serca w ujęciu totalnej biologii

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Maciej Myśków

Udostępnij:

choroby-serca-w-ujeciu-totalnej-biologii

Czy wiesz, że prawie 1/3 zgonów na świecie spowodowana jest chorobami układu sercowo-naczyniowego? Czy te statystyki mogłyby się poprawić, gdybyśmy wszyscy wiedzieli, z jakiego powodu nasz układ krwionośny niedomaga? Co powoduje zmiany w naszych żyłach czy tętnicach? Jaki jest powód arytmii, wylewu czy zawału serca?

Znaczenie serca w Totalnej Biologii

Serce to symbol domu, rodzinnego gniazda. Przedsionki serca związane są z aspektem kobiecym gniazda – matką, komory – z aspektem męskim. Tętnice symbolizują opuszczenie domu, wyjście z niego w świat, żyły – powrót do domu.

Choroby układu krążenia są w szczególny sposób powiązane z potrzebą utrzymywania pod kontrolą tego, co dzieje się na naszym terytorium i wszystkiego, co do niego przynależy. W postaci chorób tego układu manifestują się między innymi emocjonalne przeżycia związane z utratą partnera, majątku, pracy, firmy, prestiżu, stanowiska, pozycji społecznej, czy stres związany z brakiem możliwości kontrolowania osób czy sytuacji.

Serce stanowi główny element naszego systemu emocjonalnego – wysyłając sygnały zmieniające fale mózgowe, wpływa bezpośrednio na nasze postrzeganie, zdolności poznawcze i uczucia. Okazało się, że to głównie serce komunikuje się z mózgiem, a nie odwrotnie. Serce i mózg nieustannie wymieniają się informacjami i wzajemnie na siebie oddziałują, m.in. za pomocą bezpośredniego połączenia serca z centrum ciała migdałowatego, czyli obszarem mózgu odpowiedzialnym za emocje.

Udowodniono, że negatywne emocje takie jak strach, złość czy frustracja powodują spadek energii i wydajności organizmu z często chaotycznym rytmem serca. Pozytywne emocje jak miłość, wdzięczność czy radość, wysyłają zupełnie inny sygnał. Badania pokazują, że tworzenie i podtrzymywanie pozytywnych emocji ułatwia zmianę w funkcjonowaniu organizmu. Psychobiologia pomaga zrozumieć jak uzależniamy się od emocji i ułatwia osiągnięcie stanu określanego przez naukowców jako „koherencja psychofizjologiczna” czyli stanu harmonii pomiędzy emocjami, umysłem i ciałem.

Zawał serca

To faza naprawcza bardzo ważnego konfliktu związanego ze stresem powiązanym z sytuacją, w której ktoś chce kontrolować moje terytorium. Tym terytorium może być moja żona, mój dom, moja firma, mój samochód itp. Jeżeli ktoś przeżywa bardzo intensywnie taki konflikt sądząc, że on sam jest w swoim terytorium, to przeżycie takiego dramatu może w konsekwencji doprowadzić do zawału serca. Zatem fundamentalnym konfliktem zawału serca jest konflikt utraty terytorium „Walczę, by zachować swoje terytorium”.

Dobrym tego przykładem jest jeleń, który umiera na zawał mięśnia sercowego (zator tętnicy wieńcowej) kilka dni po tym, jak przegrał walkę o panowanie na terytorium. W takiej samej sytuacji jest szef, który traci swoją fabrykę lub założyciel dużego przedsiębiorstwa, który został wykupiony przez swojego rywala. Obaj doświadczają potężnej utraty terytorium.

Udar mózgu

Najczęściej dotyczy osób, które całe życie potrzebują kontrolować otoczenie, przekonywać ludzi do swojego stanowiska i używać przekonujących argumentów. Jednak z wiekiem okazuje się, że otoczenie przestaje słuchać i nie poddaje się narzucanym argumentom. Ta nowa sytuacja powoduje ogromny stres. Gdy jednak osoba postanawia wreszcie odpuścić, ma miejsce udar mózgu.

Nadciśnienie

Wywołuje konflikt związany z płynami w połączeniu z konfliktem niesprawiedliwości, np. "przeżyłem zawód miłosny, więc zamknę swoje serce, otoczę się skorupą", "nigdy już nikogo nie pokocham – to zbyt bolesne". Takie zdania przekładają się na takie oto postępowanie: "aby już więcej nie cierpieć, zamykam się na miłość". Inny konflikt nadciśnienia dotyczy potrzeby kontrolowania odległego terytorium, np. "jestem w domu, ale cały czas myślę, co dzieje się w firmie, co powinienem tam zrobić itp."

Bradykardia (zbyt wolna praca serca)

Konflikt braku ojca albo braku matki. Chcę jak najbardziej wykorzystać tę odrobinę miłości, którą dostałem w życiu. Nie walczę, nie podejmuję walki. Nie mogę odpowiadać na agresję, na atak. Może być tak, że mój mózg zwalnia pracę serca, abym mógł cieszyć się tymi nielicznymi chwilami z moimi najbliższymi. Rzadko zdarzało się, aby nas matka przytulała, więc kiedy już się to zdarzy, chcielibyśmy, aby czas się zatrzymał. Zaburzenia te najczęściej zauważyć można u osób, dla których w dzieciństwie rodzice nie mieli czasu.

Tachykardia (zbyt szybka praca serca)

Kiedy zwykle serce bije szybciej? Podczas wysiłku, strachu, jeśli musimy zrobić coś szybko, więc chcę odzyskać, nadrobić stracony czas. W krótkim czasie muszę zrobić wiele rzeczy. Przyspieszona praca serca związana jest też z trybem walki. Mam jakieś przeszkody, z którymi muszę się zmierzyć. Mam w otoczeniu kogoś, komu muszę stawić czoła. Zawsze muszę zrobić więcej, żeby być kochanym. W momencie kiedy muszę się z kimś spotkać, negocjować, pojawia się tachykardia.

Migotanie komór lub przedsionków konflikty

"Nie mogę zaakceptować tego, że na mojej drodze jest przeszkoda".

"Jestem zmuszony podporządkować się poleceniu".

Jeśli cierpisz lub ktokolwiek z twoich bliskich odczuwa dolegliwości ze strony układu krążenia, chcesz przepracować i uwolnić drzemiący latami w tobie konflikt, zapraszam na konsultacje do Centrum HOLISTIC MED Clinic.

email
Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby uzyskać dostęp do jeszcze większej ilości wiedzy.

Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Holistic Med Clinic. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności .

Zobacz również

homeopatia-w-sporcie
Homeopatia
10/10/2021
Homeopatia w sporcie
arrow_forward
akupresura-sila-lagodnego-dotyku
Akupresura - siła łagodnego dotyku
arrow_forward
moc-uzdrawiania-ukryta-w-dzwiekach
Naturoterapia
30/12/2021
Moc uzdrawiania ukryta w dźwiękach
arrow_forward
refleksoterapia-tajemnica-ludzkiej-stopy
Refleksoterapia - tajemnica ludzkiej stopy
arrow_forward