Homeopatia
30/09/2021

Wsparcie homeopatyczne w okresie okołoporodowym

Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Maciej Myśków

Udostępnij:

wsparcie-homeopatyczne-w-okresie-okoloporodowym

Wsparcie homeopatyczne w okresie okołoporodowym

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety – czas radości i oczekiwania na dziecko, a zarazem okres znacznego obciążenia dla całego organizmu. I choć ciąża uznawana jest za stan błogosławiony, wiąże się z nią cały szereg uciążliwych dolegliwości. Nudności, wymioty, zaparcia, ból kręgosłupa, bezsenność, spadek nastroju i uciążliwa zgaga. Niektóre przyszłe mamy zmagają się z zapaleniem pęcherza lub miewają problemy z oddawaniem moczu.

Jeszcze inne zmagają się przodującym łożyskiem, skracającą się szyjkę macicy i wielowodziem. Na te ostatnie problemy nie dam wam prostej rady, potrzebny jest dokładny wywiad homeopatyczny w trakcie indywidualnej konsultacji. Natomiast podstawowym problemom można często samodzielnie i łatwo zaradzić!

Ze względu na bezpieczeństwo dziecka byłoby dobrze, gdyby kobieta w ciąży nie przyjmowała żadnych lekarstw obarczonych niepożądanym działaniem. Nie zawsze jest to jednak możliwe i tu z pomocą dla wszystkich przyszłych mam przychodzi homeopatia, która umożliwia w prosty, naturalny i nietoksyczny dla ciebie i dziecka sposób zmniejszyć lub całkowicie pozbyć się różnych zdrowotnych dolegliwości.

Najczęstsze dolegliwości okresu ciąży

Nudności i wymioty - uważa się, że ich przyczyną jest hormonalne przestrojenie organizmu, większa wrażliwość sensoryczna oraz stres. Zalecana jest wówczas lekkostrawna, zbilansowana dieta, niewielkie porcje posiłków podawane częściej, popijanie wody niegazowanej, odpoczynek. W zależności od objawów można stosować jeden z poniższych leków:

  • Sepia - jeden z najważniejszych remediów w ciąży! Uciążliwe i sporadyczne nudności, uczucie pustki w żołądku, zmiana odczuwania smaku, apetyt na kwaśne rzeczy, zmęczenie, drażliwość, brak entuzjazmu, słabe krążenie, zaparcia, hemoroidy, nietrzymanie moczu, uczucie ciężkości w dolnej części podbrzusza.
  • Ipeca - nudności przez cały dzień, które nie ustępują nawet po wymiotach, odbijanie, nadmierne wydzielanie śliny. Pogorszenie podczas leżenia i odpoczynku, ale z drugiej strony gdy starasz się poruszać, dolegliwości są takie same, lub nawet gorsze.
  • Cocculus indicus - nie możesz myśleć, patrzeć na jedzenie, a gdy poczujesz jego zapach, od razu czujesz mdłości. Nie masz apetytu, często jest ci chłodno, zwłaszcza popołudniami. Wszystko cię męczy, nie masz na nic siły, często kręci ci się w głowie.
  • Nux vomica - niestrawność, zgaga, ból brzucha, zaparcia, nudności rano i po jedzeniu. Często nie prowadzą do wymiotów, co jest jeszcze bardziej uciążliwe.
  • Carbo vegetalis - zgaga, odbijanie się, nieprzyjemny gorzki, kwaśny, „nieświeży” posmak, wzdęcia, zimne dłonie, żylaki. Nawet najprostszy posiłek może spowodować gorsze samopoczucie i niestrawność. Towarzyszy uczucie pełności, częste odbijanie, nudności. Ospałość, zmęczenie, wyczerpanie psychiczne, choć z drugiej strony niestrawność pogarsza się, gdy chcesz się położyć i odpocząć. Przydatny lek w przypadku gdy dziecko uciska z dołu na żołądek.
  • Pulsatilla - zgaga o różnych porach dnia, odbijanie się, kwaśny i gorzki posmak, uczucie „dziury” w żołądku, popołudniami bulgotanie i uczucie ścisku w żołądku. Występuje duży apetyt oraz ochota na kremowe desery. Zgaga pojawia się o różnych porach, zwłaszcza po tłustych i sytych potrawach.
  • Cocculline - lek złożony.

Zaparcia są przykrą uciążliwością związaną ze wzrostem poziomu progesteronu, który zwalnia perystaltykę jelit oraz z uciskiem macicy na końcowy odcinek jelita grubego. Zaparcia mogą również nasilić się w ciąży u osób wcześniej mających taki problem. Warto wówczas zwrócić uwagę na regularne picie wody około 1,5-2l, lekkostrawną, bogatobłonnikową dietę oraz aktywność ruchową (pływanie, spacery, joga). W zależności od objawów można stosować jeden z poniższych leków:

  • Sepia - stolce twarde ciemne, brak potrzeby oddawania stolca.
  • Collinsonia - stolec twardy odbarwiony, oddawany z dużym wysiłkiem, współistnieją hemoroidy.
  • Hydrastis canadensis - brak potrzeby oddania stolca, stolce pokryte żółtym śluzem, pieczenie w okolicy odbytu po oddaniu stolca.
  • Opium - brak parcia na stolec, występują czarne, twarde masy kałowe ("kozie bobki").

Zaburzenia krążenia żylne – żylaki kończyn dolnych często mają podłoże genetyczne, związane są również z uciskiem rosnącego płodu na żyłę główną, wzrostem ciśnienia krwi w żyłach miednicy i kończyn dolnych. Dokuczliwe objawy pod postacią bólu, pieczenia, obrzęków, uczucia ciężkości nóg neutralizować można, stosując poniższe zalecenia: Umiarkowana aktywność fizyczna (spacery, pływanie, układanie nóg wysoko, unikanie dźwigania i zakładania nogi na nogę, noszenie butów bez obcasów, unikanie długotrwałej pozycji stojącej i siedzącej, zakładanie rajstop ściągających. Komplementarnie lekarz może zalecić zastosowanie poniższych leków:

  • Hamamelis Virginica - żylaki kończyn dolnych, żylaki sromu, hemoroidy – skłonność do powstawania siniaków.
  • Millefolium - żylaki podudzi z towarzyszącym bólem.
  • Pulsatilla - "kruche" naczynia krwionośne – skóra marmurkowata.

Żylaki odbytu (hemoroidy) - występują u około 40% ciężarnych, mają podobne przyczyny jak żylaki kończyn dolnych, a dodatkowo skłonność do ich powstawania nasilają skłonności do zaparć, siedzący tryb życia i predyspozycje genetyczne. Profilaktycznie należy stosować się do zaleceń podanych przy zaparciach i żylakach kończyn dolnych. Umiarkowana aktywność fizyczna (spacery, pływanie, układanie nóg wysoko, unikanie dźwigania i zakładania nogi na nogę, noszenie butów bez obcasów, unikanie długotrwałej pozycji stojącej i siedzącej). Leczniczo pomocne będą poniższe leki oraz zabiegi higieniczne:

  • Collinsonia - żylaki zewnętrzne, krwawiące, bardzo bolesne, towarzyszy świąd i zaparcia.
  • Aesculus hippocastanum - żylaki wewnętrzne lub zewnętrzne, niewielki ból, nieznaczne krwawienie.
  • Avenoc - maść do stosowania zewnętrznego oraz czopki doodbytnicze.

Bóle lędźwiowe to jedna z najczęstszych dolegliwości - dotyczy 70-80% ciężarnych. Główną jej przyczyną jest nadmierne obciążenie kręgosłupa z przesunięciem ku przodowi środka ciężkości i pogłębieniem fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Leczenie jest bardzo trudne, bo środki przeciwbólowe i fizykoterapia są przeciwwskazane. Zaleca się pływanie, noszenie wygodnego obuwia na niskim obcasie, spanie na dobrym materacu, unikanie dźwigania i schylania się, oddechowe ćwiczenia relaksacyjne. Ulgę może przynieść także zastosowanie poniższych leków:

  • Sepia - ciągnące bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego z uczuciem ciążenia, pogorszenie w pozycji stojącej.
  • Kalium carbonicum - bolesność okolicy lędźwiowej, osłabienie.
  • Hypericum - rwa kulszowa, bóle promieniujące do kończyn dolnych.

Zmiany nastroju i stany depresyjne są nieodłącznym towarzyszem kobiet w ciąży i związane są z przestrojeniem hormonalnym ustroju i stresem oraz obawą o zdrowie dziecka. Ważny jest wówczas regularny, higieniczny tryb życia, odpowiednia dieta i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i spokoju. Uzupełniająco do tego postępowania możemy wybrać poniższe leki:

  • Sepia - smutek, przygnębienie, apatia
  • Ignatia - irytacja, lęk przed porodem, zachowania nieracjonalne, poprawa przez rozrywkę
  • Chamomilla - rozdrażnienie, nietolerancja bólu, nadmierna pobudliwość nerwowa, drażliwość, zaburzenia snu. Niecierpliwa, nadwrażliwa na ból pacjentka łagodnie przejdzie przez czas oczekiwania na dziecko i rozwiązanie.

Przygotowanie do porodu fizjologicznego:

  • Arnica montana - tuż przed porodem i po porodzie przez kilka dni - posiada właściwości hemostatyczne, ułatwia gojenie się ran (krocza, sromu, odbytu)
  • Caulophyllum - ułatwia rozwieranie szyjki macicy, lękliwość, drażliwość, niepokój
  • Actaea racemosa - na ok. 2 tygodnie przed planowanym terminem porodu i w trakcie rozpoczęcia akcji porodowej - kobieta lękliwa, depresyjna, silne nieskuteczne bóle promieniujące do bioder i okolicy lędźwiowej.
  • Gelsemium - na kilka dni przed planowanym terminem porodu. Sfera emocjonalna: lęk przed tym, co ma nastąpić. Bóle promieniujące do pleców i bioder.

Po porodzie:

  • Można nadal podawać Arnice, Caulophyllum i Actaea racemosa
  • Pyrogenium - po porodzie w celu zapobiegania powikłaniom zakaźnym
  • China - aby przeciwdziałać uczuciu zmęczenia na skutek utraty płynów fizjologicznych
  • Staphysagria - jeżeli wykonano cesarskie cięcie lub nacięto krocze

Karmienie piersią:

  • Ricinus - niewystarczająca ilość pokarmu
  • Calcarea carbonica - zbyt obfite wydzielanie pokarmu
  • Phytolacca i Belladonna - zastój pokarmu z ostrym zapaleniem, uczucie ciężkości piersi, ból przy ruchu ramieniem i w momencie karmienia (może świadczyć o ropniu sutka)

Pamiętaj powyższy artykuł nie stanowi porady medycznej czy farmaceutycznej. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji co do leczenia skonsultuj się z wykwalifikowanym w tej dziedzinie lekarzem lub homeopatą.

email
Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby uzyskać dostęp do jeszcze większej ilości wiedzy.

Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Holistic Med Clinic. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności .

Zobacz również

moc-uzdrawiania-ukryta-w-dzwiekach
Naturoterapia
30/12/2021
Moc uzdrawiania ukryta w dźwiękach
arrow_forward
schorzenia-pluc-w-ujeciu-totalnej-biologii
Schorzenia płuc w ujęciu totalnej biologii.
arrow_forward
aromaterapia-esencja-rosliny-zamkniecia-w-butelce
Aromaterapia - esencja rośliny zamknięta w butelce
arrow_forward
holistyczne-podejscie-do-czlowieka
Naturoterapia
25/01/2022
Holistyczne podejście do człowieka
arrow_forward