Ból kolana w ujęciu totalnej biologii.
Staw kolanowy jest największym stawem człowieka. Rozpatrując konflikty biologiczne związane z dolegliwościami stawu kolanowego, należy wziąć pod uwagę wszystkie części wchodzące w skład budowy kolana. (Kość udową, strzałkową, piszczelową, a także wiązadła krzyżowe, rzepkę i łąkotkę). Wszystkie stawy w naszym ciele są wyrazem relacji pomiędzy rodzicami, najczęściej matką. Bóle kości i stawów prawie zawsze dotyczą obniżonej samooceny. Kolano przejawia również obniżenie wartości w wymiarze sportowym, poczucie niesprawiedliwości, produktywności, wiary i duchowości. Bóle kolan mogą być związane z dwoma, ale także tylko jednym kolanem.
Ból kolana - konflikty:
- wymuszone posłuszeństwo z odczuciem dużej niesprawiedliwości,
- wspomnienie porodu (trudny poród, dziecko zmarłe podczas porodu, niechęć lub duża potrzeba urodzenia dziecka),
- wspomnienie dziecka oddanego do adopcji,
- wymuszony stosunek seksualny,
- związek z religią, duchowością (klęczenie).
- obniżenia wartości w znaczeniu fizycznym i sportowym
- związane z chodzeniem i staniem.
- Ból, uraz dotyczący rzepki - konflikty:
- chcę pracować mniej, a zarabiać więcej,
- czuję się nieskuteczny lub mało skuteczny,
- chciałbym pracować mniej, ale bardziej wydajnie,
- chciałbym zarabiać więcej, bez zmiany pracy lub ilości czasu pracy.
Rzepka wiąże się z pewnym rodzajem braku skuteczności, braku sił lub niemocy. Osoby, które najczęściej doznają urazów rzepki to sportowcy, pracownicy wielkich korporacji ale również ci, którzy uważają, że oczekuje (wymaga) się od nich wyższych wyników, aniżeli osiągają. Problemy z rzepką pojawiają się u ludzi, którzy porównują się z innymi w dowolnej działalności, aktywności a także w aspekcie męskiej seksualności. Rzepka to najbardziej wysunięta część nogi. Jeśli dajemy krok do przodu, to rzepka zawsze będzie wyrażać naszą przyszłość, a konfliktem będzie: nie widzę przed sobą przyszłości. Taki konflikt dotyczy często uchodźców, osób z depresją czy osób, które wyszły z więzienia.
Ból, uraz stawu udowo-piszczelowego i łękotki - konflikty:
- chcę większego kontaktu, nie mogę się pogodzić z tym niesprawiedliwym oddaleniem,
- muszę zakopać topór, potrzebuję kogoś, kto pomoże mi rozwiązać ten problem, skończyć z tą niesprawiedliwością.
- sprzeciwiam się niesprawiedliwości i potrzebuję mediatora, rozjemcy,
Łękotka wspomaga ruch. Jeżeli jest problem z łękotką, to dla jakich relacji, jakich osób mamy wspierać ruch dla nich. Czyli czasami jest tak, że dziecko czuje się odpowiedzialne za relacje między rodzicami i stara się ich pogodzić.
Badania:
- Podczas przeprowadzonych badań wśród ochroniarzy w bankach okazało się, że ci, którzy nie lubili tej pracy, uważali ją za poniżającą, mieli problemy z kolanami. Pozostali nigdy się nie skarżyli.
- Drugi przykład dotyczył zakonnic klęczących 45 minut dziennie. Badania pokazały, że te, które były szczęśliwe, że są zakonnicami - nie chorowały. Natomiast te, które poszły do zakonu bo były zmuszone lub chciały czegoś uniknąć wszystkim potworzyły się na kolanach poduszeczki i chorowały na kolana.
- Trzeci przykład dotyczył zawodowych piłkarzy, u tych u których występowały bóle i kontuzję kolan. Zauważono, że poprzedzały je często przeżyte konflikty związane z obniżeniem poczucia własnej wartości, przydatności np. puszczeniu bramki. Natomiast z najmocniejszymi bólami i kontuzjami zmagali się niestety ci sportowcy, którzy nie mogli już dłużej wykonywać sportowej czynności - kariery.
Przy problemach z kolanami warto również sprawdzić okoliczności porodu. Podczas naturalnego porodu kolana są zgięte. Jeśli ktoś ma problemy z kolanami, to bardzo często mózg kojarzy to z sytuacją przy porodzie.
Pamiętajmy o starszych osobach, które często czują się zapomniane przez swoich bliskich. To wszystko wpływa na obniżenie ich poczucia własnej wartości czego efektem jest nabyty artretyzm, ból stawów i kości. Starsi często pozostają w fazie aktywnej konfliktu, będąc przekonane, że taka jest kolej rzeczy i nic nie da się z tym zrobić.
Prawda jest jednak taka, że o strony psychosomatycznej w momencie uświadomienia sobie konfliktu lub gdy konflikt nie istnieje, ponieważ na przykład starsza osoba aktywnie uczestniczy w życiu swoich najbliższych, mieszka ze swoimi dziećmi, babcia nadal opiekuje się swoim wnuczkami, dolegliwości bólowe są mniejsze lub nie ma ich wcale.